You are looking at the HTML representation of the XML format.
HTML is good for debugging, but is unsuitable for application use.
Specify the format parameter to change the output format.
To see the non HTML representation of the XML format, set format=xml.
See the complete documentation, or
API help for more information.
<?xml version="1.0"?>
<api>
<query-continue>
<allpages gapcontinue="Активни_Връзки" />
</query-continue>
<query>
<pages>
<page pageid="27" ns="0" title="STEPS/I ITINERARYSUMMARYCREATORSCREEN">
<revisions>
<rev xml:space="preserve">
== '''Обобщени пътни листи''' ==
В тази страница се създават, търсят и редактират Обобщени Пътни Листи (ОПЛ). За да се отчетат разходите по пътен лист (ПЛ) и да се изчисли заплащането на шофьорите е необходимо създаване на ОПЛ.
1. Създаване на ОПЛ.
2. Търсене на ОПЛ.
3. Редактиране на ОПЛ.
4. Справка Монитор на зарежданията с гориво.
4.1. Разменено зареждане и ревизия.
1. Създаване на ОПЛ.
1.1. Избира се във филтъра кола и се натиска «Търси». Ако не се знае точно за коя кола се натиска търси при празен филтър.
1.2. Отдолу се показва таблица с търсената кола или всички коли, за които има необобщени ПЛ.
1.3. От табличката избираме кола и вдясно се показва списък с всички необобщени ПЛ подредени по километраж.В предпоследната колона се показва иконка с безиноколонка ако има зареждане или с датчик за гориво ако има зададена ревизия (деклариран резервоар).
1.4. Избират се желаните ПЛ чрез включване на знака (чавка) в първа колона. Могат да се използват «Избери всички» и «Изчисти избора». ПЛ се обобщават във възходящ ред според километража. Не се позволява да останат необобщени ПЛ с по-малък километраж. (ПЛ без отсечки излизат с километраж -1 и се пропускат, счита се, че те са бъдещи). Задължително е в избора да има ПЛ с ревизия. Крайно желателно е всеки ПЛ да има ревизия и да не остават висящи ПЛ след последната ревизия!
1.5. Натиска се «Създай обобщен пътен лист». Системата или извежда съобщения за грешка или отваря създадения ОПЛ.
2. Търсене на ОПЛ.
В полето «Бързо търсена» (заглавието му се вижда ако го посочим с мишката) под филтъра се въвежда номер на ОПЛ или номер на ПЛ включен към опл, който: или има служебен аванс или е първи в списъка на ОПЛ. Натиска се «Enter».
Може да се търси по вътрешни или международни ОПЛ в зависимост от полето «Международни».
ЗАБЕЛЕЖКА: при първо търсене по номер «Международни» няма значение, но ако превключим полето вече се търси само между вътрешни или международни.
Намерените ОПЛ излизат в таблицата отдолу.
С «Намери отключените» се извеждат всички отключени ОПЛ.
3. Редактиране на ОПЛ.
При избор на ОПЛ от таблицата отдолу той се отваря за преглед и редакция. Редакция е възможна само ако ОПЛ не е заключен.
Над формуляра на ОПЛ има ред инструменти - бутони и падащи списъци.
Формуляра може да се отвори на цял екран и обратно да се възстанови размера му с най-десния бутон на реда с инструменти.
Вляво от бутона за максимизиране има бутон с червен хикс за затваряне на ОПЛ.
Инструменти в левия край:
- ''Запиши'' - записват се промените и се правят необходими изчисления. Редактирани от потребителя полета не се променят. (Няма го при заключени ОПЛ).
- ''Изтрий'' - изтрива ОПЛ след потвърждение. (Няма го при заключени ОПЛ).
- ''Обнови'' - напълно обновява данните в ОПЛ. Полетата попълнени от потребителя се променят с нови от съответните каталози с тарифи (ако има). (Няма го при заключени ОПЛ).
- ''Покажи екрана за одобрение'' - прехвърля на екран за одобрения. Можем да се върнем обратно на екрана за ОПЛ с отворен текущ ОПЛ с бутона «Обратно» - стрелка наляво непосредствено вдясно то името на текущия потребител в горния край на екрана.
- ''Покажи екрана за одобрение на разходи'' - прехвърля на екран за одобрения на разходи. Можем да се върнем обратно на екрана за ОПЛ с отворен текущ ОПЛ с бутона «Обратно» - стрелка наляво непосредствено вдясно то името на текущия потребител в горния край на екрана.
- ''Заключи (Отключи)'' - заключва или отключва ОПЛ след потвърждение. Ако ОПЛ е включен в справка за заплащане на шофьорите или е осчетоводен той не може да се отключи. При заключване или отключване ОПЛ се записва (и преизчислява). За да се включи ОПЛ в справка за заплащане и да се осчетоводи е необходимо да бъде заключен.
4. Справка Монитор на зарежданията с гориво.
Натиска се бутона с икона бензиноколонка. Вляво от него има падащ списък, от който може да се избере за кой резервоар става дума. Към момента се използва «Двигател» - резервоара на влекача. Отваря се диалог с изведен списък на всички зареждания и ревизии от последното в предишен ОПЛ до последното в този. Извежда се и данни за капацитета на резервоара, началната наличност и други. Извеждат се разликите за всеки шофьор - преразход или икономия и други изчислени параметри като среден разход на гориво.
4.1. Разменено зареждане и ревизия.
Понякога има проблем с разменен ред на зареждане и ревизия: ревизията идва преди зареждане на един и същи километраж и създава проблем: първо се отчита преразход, защото още не е отчетено зареждането. В такива случаи може да се размени реда на зареждане и ревизия като в колона «Ред» за ревизията се напише число 1 (или -1), така че при следващото подреждане да си сменят местата със зареждането.
След това се натиска «Обнови» в долния край на диалоговия прозорец. Извършва се преподреждане и преизчисляване на рекапитулацията за гориво, включително се променя преразхода или икономията на шофьорите.
Тази възможност е налична само за отворени ОПЛ.</rev>
</revisions>
</page>
<page pageid="26" ns="0" title="Автоматично разпределение">
<revisions>
<rev xml:space="preserve">== Същност ==
Автоматичното разпределение е функционалност, която позволява на базата на дефинирани правила приети заявки да се разпределят автоматично за обслужване от куриери, както и пратките при пристигането им в разносен център да се разпределят автоматично за разнос от куриери.
== Основни настройки ==
За да се настрои автоматичното разпределение за работа в даден район е необходимо:
=== Зониране ===
Да се зададат разносни зони и да се очертаят техните географски граници. Това става от екрана "Диспечерски център // Диспечерска схема // Разносни зони".
'''ВАЖНО!''' Ако дадени селища (обикновено по-големи градове, областни центрове) на собствената си територия са с повече от една разносна зона в рамките на самото селище трябва да се маркира в каталога със селища. Ако това не се направи, с цел бързина системата е направена така, че всички адреси в това селище получават координати на центъра на селището, а не на самият адрес. Пропуска на този маркер ще доведе до това, че всички пратки ще се разпределят само в зоната, в която попада центъра на селището. Маркерът за тази настройка се намира на екран "Каталози // Адреси // Населени места". Необходимо е на този екран да се намери съответното селище, като се отвори да се маркира "Разделено на зони" и да се запише. Ако едно селище съдържа само една зона и все пак се маркира като разделено на зони това ще доведе до обръщане към адресна услуга за всеки въведен адрес, което е по-бавен процес, самата услуга е външна и се заплаща на извикване. Затова такава настройка не се препоръчва.
=== Правила ===
Да се зададат правила обслужване на въведени вече разносни зони. Екран "Диспечерски център // Диспечерска схема // Диспечерска схема"
=== Включване ===
Да се включи автоматиката за избраното депо. Това става от екран "Каталози // Пътна мрежа // Списък пунктове". Избира се депото, чийто район ще се автоматизира, намира се секцията "функции на пункта", и оттам от таба за ролята "Депо" се маркира "Автоматика включена" и да се направи запис. ВАЖНО! Системата при промяна на този маркер изпраща съобщение до потребители настроени да получават информация за промяна на състоянието на автоматиката (Обикновено - администратори, диспечери). Веднага след включването на автоматичното разпределение то влиза в сила и всяка следваща заявка/пратка попада под неговото действие.</rev>
</revisions>
</page>
</pages>
</query>
</api>